درباره همایش

در عصری که آن را با سه خصوصیت ناپایداری، تنوع و تازگی معرفی می کنیم شاهد ظهور رویه‌ای تازه در صحنه اقتصادی می‌باشیم، رویه‌ای که به آرامی، جنس تولید ثروت را از تولید صنعتی به تولید دانش فنی و مهندسی تبدیل می‌کند. سهم فزاینده تولید علم و خدمات مهندسی در توسعه اقتصادی کشورها خود، گواه این جابجایی قدرت در تولید ثروت می‌باشد. در این جابه‌جایی، صنایع مادر با انبوه دارایی‌های خود و بهره‌گیری از سال‌ها تجربه، نقش بسزایی را در توسعه ملی دارا می‌باشند اما در عصری که دانش در استخدام دانش است، عصری که به نام انقلاب مدیریتی معرفی می‌شود، تنها دانش‌مدار و دانشمند بودن در صنایع مادر با خود تعالی و ترقی به بار نخواهد آورد. شناسایی گلوگاه‌های صنایع مادر توسط توسعه خدمات فنی و مهندسی، چه از منظر درون سازمانی و چه از منظر برون سازمانی و ارائه راه حل‌های توسعه‌ای توسط خدمات فنی و مهندسی در صنایع مادر از ابتدایی‌ترین پیش‌شرط‌های توسعه ملی در این حوزه می باشد که می‌توان این راه حل‌ها را در چهار رده دسته‌بندی کرد : حمایت‌های دولتی چه از منظر مالی و قانونی و چه از منظر سیاست‌های برون مرزی، ایجاد زیرساخت‌های برخورداری شرکت‌های ایرانی از دانش فنی و تخصص و تکنولوژی، توسعه فعالیت‌های بازاریابی شرکت‌ها توسط گروه‌های متخصص و افزایش توان رقابتی شرکت‌های ایرانی توسط بها دادن به نیروهای جوان و مستعد و در چنین رویکردی است که دانش و مهارت در صنایع با خود ثروت و توسعه می‌آورد .

با پیشرفت روزافزون فن آوری و گسترش همکاری های بین المللی و گسترش تفکرات جهانی شدن اقتصاد و هماهنگ شدن بازارهای منطقه ای و فرا منطقه ای وافزایش حجم مبادلات و افزایش سرمایه گذاری ، نیاز به تصمیم گیری های گروهی ، نیل به خردجمعی و مشارکتی به نحو موثری خودنمایی می کند ودر پاسخگویی به این نیاز ها است که وجود آیین ها ، همایش ها و جشنواره های تخصصی با محوریت تشکل ها ضرورت می یابد . از سوی دیگر ، تغییرات و دگرگونی های سریع  وشرایط اقتصادی جامعه بین المللی و لزوم مشارکت عواملی غیر از دولت جهت حل مسائل و مشکلات مرتبط به این تغییرات، ضرورت توسعه و گسترش فعالیت های  تشکلی را ملموس ساخت و این ساختار با بیان واقعیات اقتصادی موجود اهمیتش را به رخ می کشد . انجمن شرکت های فنی مهندسی و مشاوره ای استان خراسان رضوی برگزارکننده همایش آیین بزرگداشت روز  تاکنون بوده است .  وامسال ششمین همایش با حضور جمعی ۹۱ملی مهندسی در استان خراسان رضوی از سال  از مدیران و فعالان حوزه صنعت و دانشجویان برگزار میگردد .

 در ادامه اهداف و محورها و برنامه هایی که برای این دوره از همایش در نظر گرفته شد ه اشاره خواهیم کرد . 

از اهداف این همایش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. بالا بردن روحیه خودباوری و انگیزه فعالان حوزه های مهندسی خصوصا جوانان کارآفرین؛
 2. تطبیق پروژه‌های علمی و تحقیقاتی دانشگاهی با راهکارهای عملیاتی و اجرایی حوزه صنعت، معدن و کشاورزی؛
 3. ایجاد زیر ساخت ارائه و عرضه توان فنی، مهندسی و مشاوره ای علمی و عملی محققان در مجامع داخلی و بین‌المللی؛
 4. طرح مشکلات ملی صنعتی، معدنی و کشاورزی در زمینه‌های علمی، آموزشی، پژوهشی و به دست دادن راه حل‌های عملیاتی منطقی و اجرایی؛
 5. فراهم آوردن محیطی مناسب بر تبادل اطلاعات و دیدگاه‌های تخصصی واحدهای مهندسی مشاوره ای و دانشجویی؛
 6. تقدیر از فعالان و کارآفرینان حوزه های فنی مهندسی؛
 7. .تقدیر از فعالان و کارآفرینان حوزه مشاوران صنعتی، معدنی و کشاورزی؛
 8. تقدیر و بزرگداشت پیشکسوتان حوزه علوم مهندسی ( اساتید ) و کارآفرینان مهندسی؛
 9. تقدیر و بزرگداشت چهره های ماندگار حوزه فنی، مهندسی و مشاوره ای؛
 10. بزرگنمایی و توجه ویژه به حوزه دانشجویی مهندسی در دانشگاه‌های سراسری، علمی کاربردی، پودمانی و فنی حرفه ای؛
 11. دستیابی به اهداف توسعه و گسترش علوم مهندسی با طرح و تجلیل از فعالان این حوزه؛
 12. مرتبط کردن حوزه آموزش با حوزه فنی مهندسی و فراهم آوردن زمینه‌های سرمایه‌گذاری برای ایده‌های دانشجویی؛
 13. دستیابی به بخشی از دور نمای اهداف انجمن شرکت‌های فنی مهندسی و مشاوره ای.
محوریت و برنامه های در نظر گرفته شده در ششمین همایش آیین بزرگداشت روز ملی مهندس به شرح ذیل میباشد :
 
 1. سخنرانی بزرگان صنعت
 2. برگزاری کارگاه های تخصصی
 3. برقراری ارتباط صنعت و دانشگاه
 4. برگزاری پنل تخصصی گفتگوی تجربه خلاق
 5. تقدیر از مدیران و فعالان بخش واحدهای فنی مهندسی : 
 • تقدیراز واحدهای صنعتی ، معدنی و کشاورزی
 • تقدیراز شرکت های دانش بنیان
 • تقدیراز استارتاپ ها
 • تقدیر از بزرگان کارآفرینی
 • تقدیر از پیشکسوتان

             ۶٫ تقدیر از دانشجویان در بخش های

 •  طرح های دانشجویی
 •   پایان نامه ها
 • مقالات تحقیقاتی  
 • ایده های خلاقانه
 • رویاهای علمی
 • تقدیر از پیشکسوتان حوزه دانشگاهی

 قابل به ذکر است در همایش ششم آیین بزرگداشت روز ملی مهندسی پنل تخصصی گفتگو تجربه و تقدیر از رویاهای علمی و شرکت های دانش بنیان در این دوره به برنامه های همایش افزوده شده است  . 

 خلاصه ای ازآنچه که در دوره قبل گذشت : 
 در ابتدای همایش دوره پنجم تریبونی در اختیار مسئولین و حمایت کنندگان این همایش قرارداده شد که پیام ها و توصیه های مفیدی برای نسل جوان ما داشتند و از ارتباط میان صنعت و دانشگاه سخن گفتند . اساتید از ظرفیت دانشجویان و حضور کمرنگ آنها در صنایع اظهار نگرانی کردند و علت آن را اینطور بیان کردند که بخشی ازآموزشها براساس یک چشم انداز صحیح نبوده و همکاری اصولی وموثر بین صنعت و دانشگاه صورت نگرفته است . حال باتوجه به وضعیت کنونی مهم ترین وظیفه هردانشجو هدفمندبودن در دوران تحصیل و بعد ازآن است تا بتواند به اهداف والا و نتایج مثبت برسند . در ادامه همایش از بخش های مختلف فنی و مهندسی تقدبر به عمل آمد و با اشاره به این امر مهم که هدف اصلی افزودن بخش دانشجویی دراین دوره از همایش ها فراهم آوردن بستری مناسب جهت ارائه و پذیرش طرح ها و ایده های دانشجویان و افزایش انگیزه برای تحقق و توسعه در این قشر می باشد از طرح ها و پایان نامه ها و مقالات پذیرفته شده از سوی داوران همایش تقدیر یه عمل آمد . 

تصاویری از دوره های قبل